EL VE ÖN KOLDA SİNİR SIKIŞMALARI

EL VE ÖN KOLDA SİNİR SIKIŞMALARI
30.08.2007
58156 Görütülenme
0 Yorum

EL VE ÖN KOLDA SİNİR SIKIŞMALARI

*Karpal Tünel Sendromu (El bileği); Genellikle ellerini yoğun ve ağır işlerde kullananlarda ilerleyen yaşlarda , kilolu kişilerde, gebelik döneminde ortaya çıkar. Bilekte ağrı ve başparmak tarafındaki 3 parmakta uyuşuklukla kendini gösterir. Genelde başlangıç aşamasında geceleri başlayan ağrı hastayı uyandırır. Hasta elini sallayarak rahatlamaya çalışır. Tanıda öncelikle fizik muayene, sonrasında EMG (elektro-myo-grafi) tahlili istenir. Öncelikle hastaya brace denen el ateli ve antiinflamatuar ilaçlar 3 hafta kullandırılır. Hiç fayda görülmezse ameliyat planlanır. Ancak olay eski ise ve başparmak tarafındaki kas çıkıntısı erimeye başlarsa ameliyat acildir. Çünkü kasa giden ileti engellenmiştir ve bu durum devam ederse kalıcı felce dönüşecektir. Ameliyatta bilek üzerine yapılan bir kesiyle girilerek sinire ulaşılır ve üzerindeki kılıf açılarak sinir rahatlatılır. 3 hafta alçı atel kullanan hasta sonra duruma göre fizik tedavi amaçlı yönlendirilebilir.
Öncesinde Kortizon iğnesi yapılan hastalar tarafımca tedavi kapsamı dışında bırakılırlar.

*Guyon Kanalında Ulnar Sinir Sıkışması (El bileği); Yukarıda anlattığımız benzer bulgular eğer küçük parmak tarafındaki iki parmakta görülüyorsa Ulnar Sinir’in bilekteki kanalda sıkışması söz konusudur. Ancak daha yukarı seviyede bir sıkışma olasılığı bertaraf edilmelidir. Sonrasında tedavi planı da Karpal Tünel Sendromu’na benzer.

*Kübital Tünel Sendromu (Dirsek); Özellikle ofis işlerinde dirseklerini masaya dayayarak çalışan kimselerde, kol kemiklerinin dirseğe yakın kısımlarının kırılması sonrası sık görülür. Elin küçük parmak tarafında uyuşma veya elektrik çarpmaları hissedilir veya el sırtında erime olabilir. Dirsek bölgesinde iki kemik çıkıntı arası vurma hareketiyle elektrik çarpma hissi verir. Eğer eldeki sırt bölgesi ve avuç içi küçük parmak tarafı kaslar erimeye başladıysa ameliyat acildir. Sinirde ileti engellenmiştir ve geri dönüş garanti edilemez. Muayene ve EMG (elektro-myo-grafi) sonrası tedavi şekillendirilir.

Yorumlar
Henüz hiçbir yorum yapılmadı.
Doktorlarımıza sorularınızı iletin...
DoktorumOnline.NET ile alanında uzman doktorlarımıza yaşadığınız sağlık problemi ile ilgili soru sorabilir, isterseniz de doktorlarımız ile muayene için iletişim kurabilirsiniz. DoktorumOnline.NET size sizin en uygun doktora, en hızlı şekilde ulaşmanızı sağlar.
iv>